- 36 30 384 5321
- info@physioline.hu
Manuálterápia
Mi az a manuálterápia?
Manuálterápiáról bővebben:
Mint már említettem a manuálterápia diagnosztika és terápia is egyben.
A fizioterápia/gyógytorna speciális területe melyet ez irányban további hosszas tanulmányokat végzett orvosok, és gyógytornászok végezhetnek.
A definíció szerint a támasztó és mozgatószerv-rendszer (gerinc, végtagok, izomzat) visszafordítható problémáira irányuló, kézzel végzett vizsgáló és kezelési fogások összessége. Feladata a funkció zavarok feltérképezése és kezelése, pontos anatómiai ismeretek alapján, biomechanikai szabályok figyelembevételével.
A manuálterápia a panaszok kiváltó okát keresi, és a funkciókárosodásért felelős szöveti struktúrát (ízület, izom, kötőszöveti képlet, idegei képlet) kezeli.
Fájdalom, valamint kóros elváltozás kialakulhat
- életmódunkból adódó tartós egyoldalú terhelés
- statikai hiba következtében
- trauma, sérülés következtében
- hirtelen végzett rossz mozdulat,
- sérülés, műtét, törés következtében kialakult kompenzációk miatt
A manuálterápiás fogásokkal blokkokat, azaz a mozgáskorlátozó elváltozásokat kezeljük, ezzel javítjuk a kórósan túlmozgó (hipermobil) szegmentek mozgástartományát, és csökkentjük az így kialakult fájdalmat.A fájdalmas, esetleg a kompenzációból feszülő izmokat szükség szerint lazítjuk lágyrészmanuálterápiával(mélyszöveti masszázs technikákkal, fascia technikák és trigger pont technikák alkalmazásával), majd az elért eredményt speciális terápiás gyakorlatokkal, a megfelelő izmok erősítésével vagy nyújtásával stabilizáljuk.
A blokk oldásával a mozgás szabadabbá és kevésbé fájdalmassá válik.
Ennek köszönhetően javul a pszichés ás fizikai közérzet.
Cél az eredeti szövet állapot helyreállítása a szervezet öngyógyító folyamatainak beindítása és helyreállítása.
A terápia után a páciens egyénre szabott gyakorlatsort kap. (pl: izomerősítés, nyújtás, vagy otthon, egyedül végezhető mobilizációs gyakorlatok)
Az egyéni terápiás gyakorlatsor a terápia elengedhetetlen része. Azt a célt szolgálja, hogy a kezelt struktúrák jó helyzetben stabilizálódjanak, az izomegyensúly helyre álljon, ezáltal a következő kontroll kezelések alkalmával könnyebben és gyorsabban reagáljanak.
Mitől más ez mint egy csonkovács kezelése?
A manuálterápiás kezelések során mindig az aznapi állapot vizsgálatát követően lágyrészmanuálterápiás fogásokkal előkészítem a területet annak érdekében, hogy a kezelő fogásokkal eredményesebb munkát tudjak végezni. Ez külső szemmel olyan mintha egy erős masszázs lenne. Ez azon túl mutat, mert nem csupán felületes lazításról an szó, hanem a problémák hátterében meghúzódó izom és kötőszöveti diszfunkciók kézzel történő feltérképezéséről és kezeléséről van szó.
Adott esetben a speciális technikák mélysége miatt sokkal erősebbnek érződik a fogás és annak a hatása, mint más masszázs kezeléseknek, ugyanakkor mégis jól eső fájdalomként beszélünk róla. Érezhető, hogy az izmok, szövetek feszültségének kezelése, speciális oldása közelebb visz minket a probléma okának megszüntetéséhez.
A manuálterápiás kezelés lényege az, hogy a nem mozgó, azaz blokkolt területeket felszabadítsuk, mozgását, keringését, beidegzését helyreállítsuk.
Nem a manipuláció, azaz a roppanás a lényeg!
Kezelés során előfordul, hogy egy-egy oldódó blokk kattanó, roppanó hanghatással jár. Más blokkok egyszerűen csak nehezen légzéstechnika, vagy más mobilizációs technika segítségével fokozatosan, kezelések és rendszeres torna hatására lazulnak.
A csontkovács legtöbb esteben alapos vizsgálat és előkészítés nélkül, egy általa beváltnak ítélt protokoll alapján ropogtatja ki a hozzá fordulók ízületeit. Nem vizsgálja holisztikusan, egészben, egységben a beteget. Ennek akár káros következményei is lehetnek. Kérlek, mindig körültekintően járj el abban a kérdésben, hogy milyen terápiát választasz és azon belül is kihez mész és milyen végzettsége van.
ORTOPÉD ORVOS VS. MANUÁLTEREUTA VS. CSONTKOVÁCS – olvasd tovább! (blog)