- 36 30 384 5321
- info@physioline.hu
Gyógytorna
Gyógytorna - egészségmegőrzés, rehabilitáció
Gyógyító szándékkal alkalmazott mozgásprogram, melynek célja az egészség megőrzés, megelőzés azaz prevenció, valamint a gyógyítás és helyreállítás azaz rehabilitáció. Mozgásprogram, melynek gyakorlása az egyes szervek vagy ízületek működésére és az egész szervezetre vázizom-rendszerre egyaránt hatást gyakorol. A teljes testet figyelembe veszi a gyógytornász, annak bármely területét érintő mozgásszervi bántalmak esetén (traumatológia, ortopédiai, reumatológiai kórképek) gyakorlatilag mindig teljeskörű mozgásterápia. Különböző segédeszközöket lehet (pl: óriáslabda, gumikötél, gumiszalag, over ball, roller, flexi-bar, kézi súlyzó... stb.) alkalmazni az egyéni foglalkozásokon, járóbeteg ellátás keretein belül.
Prevenció
A kezelések alkalmával célunk, hogy megelőzzük az életmódból adódó, illetve genetikusan öröklődő rendellenességek kialakulását.
Magába foglalja a helyes tartás kialakítását, izomerősítést, és nyújtást, speciális korrekciós helyzetek és terápiás gyakorlatok betanítását, valamint bármilyen más speciális technika alkalmazását már ismert kórkép esetén.
Cél a folyamat lassítása, megállítása, és amennyiben lehetséges visszafordítása.
Rehabilitáció
Sérülések, balesetek, műtétek utáni utókezelések.
Tervezett operációk, műtétek előtt kiegészíthetők előkészítő, műtétre felkészítő foglalkozásokkal, a mihamarabbi funkcionális használat érdekében, illetve a műtétek alatti és utáni komplikációk elkerülése végett. Segítségével meggyorsítható a felépülés, és sikeresebbé, hatékonyabbá válik az egész helyreállító folyamat.
Sportspecifikus rehabilitáció
Sportolók esetében nem elegendő az átlagemberekre szabott átlagos terheléssel és intenzitással végzett rehabilitációs folyamat.
Ez esetben külön figyelmet kell fordítani az adott sportban használt izmok statikus és dinamikus izomerősítésre, nyújtásra, az idegrendszeri kontroll kiépítésére, hogy a sportoló megfelelő állóképességgel és robbanékonysággal, hatékonyan és biztonságosan, minél rövidebb idő alatt térhessen vissza az adott sportágba.
MIÉRT NEM ELEGENDŐ CSAK A GYÓGYTORNA?
Az évek alatt lassan kialakult és erősen rögzült mindennapos helyzetek és az ebből következő rossz mozgásminták miatt van nehezebb dolgunk a nem-sérülések és nem-traumák miatt bekövetkezett panaszokkal és problémákkal. Ezeknek a feltárása és megszüntetése sokszor nehezebb és hosszabb terápiás együttműködést igényel, mert nem könnyű az évek alatt kialakult feszes/megrövidült/elgyengült/letapadt izmokkal és a megváltozott testtartással kapcsolatos képet megváltoztatni az idegrendszerben.
Sajnos időbe telik, míg az idegrendszerben újra kialakul a helyes testtartáshoz tartozó kép. Minél több oldalról, tudatosan foglalkozunk vele, annál gyorsabb és eredményesebb a folyamat. Ha valaki eddig erre sose figyelt oda tudatosan, annak kicsit nehezebb lesz ezeket a pontokat tartania, és alkalmazni, de hidd el nem lehetetlen!
Fontos, hogy nem elegendő csak a terapeutára bízni a dolgot!
Ha a páciens nem tornázik rendszeresen, és nem figyel tudatosan arra, hogy ahogy fárad ne térjen vissza a régi megszokott mintákhoz, testhelyzetekhez, akkor ez a folyamat elakadhat, vagy vissza is fordulhat. A legjobban azokkal a páciensekkel tudok együtt dolgozni, akik értik, hogy a gyógyulás sikere és eredményessége az ő tudatos közreműködésükkel egyenes arányban van.
Azt tapasztalom, hogy vannak estek, amikor a már nem elegendő a terápiás gyógytorna gyakorlatok helyes és rendszeres kivitelezése. Van, hogy olyan régóta fennáll a rossz helyzet, hogy minden ízület, szövet ahhoz alkalmazkodott, „deformálódott”. Fel kell lazítanunk azokat a blokkokat és kulcs zónákat, melyek gátolhatják a szervezet öngyógyító folyamatait, és erre az eddigi ismereteim alapján a legjobb módszer a manuálterápia. Ezekkel a terápiás fogásokkal és kezelésekkel segítek a testnek, hogy egy régóta fennálló korlátozott helyzetből újra mozgó, jó keringéssel, beidegződéssel rendelkező terület legyen.
A terápiás foglakozások során a pácienssel több oldalról, hosszú ideig dolgozunk azon, hogy fellazítsuk a fájdalmas, rögzült, problémát jelentő helyzetet és helyesen elsajátítsa azokat a terápiás gyakorlatokat, amelyek az éppen aktuális szinten segítik a terápiát.
MILYEN AZ ÁLTALAM VÉGZETT MOZGÁSTERÁPIA?
(BLOGON)